trivago Gizlilik Bildirimi

Bu Gizlilik Bildirimi, trivago N.V ile bağlı kuruluşları tarafından barındırılan tüm web siteleri (otel arama siteleri, trivago magazine, trivago şirket sayfaları, Business Studio, Hotel Manager vb.), trivago Uygulaması ve trivago Haber Bülteni (toplu olarak "Hizmetler") için geçerlidir.

Bu Gizlilik Bildiriminde, Hizmetlerimizin kullanımı sırasında kişisel verilerin işlenmesi hakkında bilgiler sağlanmaktadır. Kişisel veriler, kimliğinizi belirleme amacıyla kullanılan her türlü veridir. Kişisel verilerinizin korunması bizim için çok önemlidir. trivago’da gizlilik hakkında sorunuz varsa veya daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız lütfen “Privacy Query” konulu bir e-postayı info@trivago.com adresine göndererek bizimle iletişime geçin.

Kesintisiz teknolojik gelişme, hizmetlerimizdeki değişiklikler, kanunlardaki değişiklikler veya başka nedenler nedeniyle Gizlilik Bildirimimizde değişiklik yapmamız gerekebilir. Bu Gizlilik Bildiriminde düzenli olarak değişiklik yapacağız ve sizden Gizlilik Bildiriminin içeriğini takip etmenizi rica ediyoruz.

1. Veri işlemeden sorumlu taraf

İşlediğimiz kişisel verilerin denetleyicisi: trivago N.V., Kesselstraße 5-7, 40221 Düsseldorf, Almanya, telefon: + 49-211-3876840000, E-posta: info@trivago.com.

2. Veri koruma irtibat kişisi

Veri koruma görevlimize “Privacy Query” konulu bir e-posta göndererek info@trivago.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

3. Haklarınız

Kişisel verilerinizle ilgili olarak aşağıdaki haklara sahipsiniz:

3.1 Genel haklar

İşlemeye ilişkin bilgilendirme, erişme, düzeltme, silme, kısıtlama, işlemeye itiraz etme ve veri taşınabilirliği hakkına sahipsiniz. İşleme sizin rızanızla yapılıyorsa işlemeyi istediğiniz zaman geri alma hakkına sahipsiniz.

3.2 Meşru menfaatlere dayalı olarak verilerin işlenmesine itiraz etme hakkı

AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği (AB) 2016/679 (“GVKY”) Madde 21(1), verileriniz GVKY Madde 6(1)(e) veya Madde 6 (1)(f) kapsamında işlendiğinde, özel durumunuzla ilişkili nedenlerden ötürü sizinle ilgili kişisel verilerin işlenmesine istediğiniz zaman itiraz etme hakkı verir. Bu, profil oluşturma için de geçerlidir. İtiraz etmeniz durumunda, menfaatlerinize, haklarınıza ve özgürlüklerinize üstün gelen işlemeye yönelik mecburi ve meşru nedenler bulamadığımız sürece veya işleme, kanuni hakların yerine getirilmesine, uygulanmasına ya da savunulmasına yardımcı olmadığı takdirde kişisel verilerinizi artık işlemeyiz.

3.3 Doğrudan pazarlamaya itiraz etme hakları

Doğrudan pazarlama amacıyla kişisel verilerinizi işlememiz durumunda GVKY, Madde 21(2) size, kişisel verilerinizin doğrudan pazarlama amacıyla işlenmesine istediğiniz zaman itiraz etme hakkını verir; bu, doğrudan pazarlama ile ilişkili olduğu ölçüde, profil oluşturma için de geçerlidir.

Doğrudan pazarlama amacıyla işlemeye itiraz ederseniz kişisel verilerinizi artık bu amaçla işlemeyiz.

3.4 Denetleyici kuruma şikayette bulunma hakkı

Ayrıca, kişisel verilerinizi işlememiz hakkında ilgili bir veri koruma denetleyici makamına şikayette bulunma hakkına sahipsiniz.

4. Hizmetlerin kullanımı sırasında kişisel verilerin işlenmesi

Rıza gösterdiğiniz özel durumlar ya da bizimle imzaladığınız bir sözleşme için işlemenin gerekli olduğu veya sözleşme imzalamadan önce bizden belirli adımların uygulanmasını istediğiniz durumlar hariç olmak üzere, kişisel verilerinizi meşru menfaatler yasal dayanağını kullanarak işleriz. Gizliliğinizi korumak için uygun tedbirleri alırız ve kişisel verilerinizi aşağıdaki amaçlar doğrultusunda işleriz:

 • İdeal otelinizi bulmanıza yardımcı olma.
 • Size özel ve daha ilgili otel arama sonuçları sağlama.
 • Kullanıcılarımız için Hizmetlerimizi sunma, güvenlik altına alma, sağlama ve iyileştirme.
 • Otel arama ve seyahatle ilgili yeni ürünler ve özellikler geliştirme.
 • Performansı iyileştirebilmemiz ve kullanıcılarımıza daha iyi hizmetler sunabilmemiz için kullanıcıların Hizmetlerimizi nasıl kullandığını anlama.
 • Hizmetlerimiz veya ilgili hizmetler hakkında hizmetlerimizin kullanıcılarına doğrudan pazarlama yapma.
 • Hizmetlerimiz aracılığıyla ve üçüncü tarafların sitelerinde, bizim tarafımızdan ve üçüncü taraflarca yürütülen reklam faaliyetleri.
 • Kullanıcıların, Hizmetlerimize ilişkin deneyimini iyileştiren ve Hizmetlerimizi geliştiren kullanıcı araştırması.
 • Otel rezervasyonları yapma konusunda size destek sağlama.
 • Yasal yükümlülüklere uyma, dolandırıcılıkları önleme ve anlaşmazlıkları çözme.
 • Kolluk kuvvetlerine suçları araştırmasında ve çözmesinde yardımcı olma.

Hizmetlerimizi kullandığınızda şu türde kişisel verileri işleriz:

 • Adınız, adresleriniz, telefon numaralarınız veya e-posta adresleriniz gibi kişisel kimlik bilgileri.
 • Yaş, cinsiyet, doğum tarihi gibi kişisel detaylar.
 • IP adresleri, çerezler, bağlantı anları, cihaz kimliği, mobil reklamcılık tanıtıcıları, sorgu tarihi ve zamanı, saat, talep içeriği (somut sayfa), erişim durumu/HTTP durum kodu, aktarılan veri miktarı, talebi alan site, tarayıcı yazılımı ve sürümü, işletim sistemi ve arayüzü ile dil gibi elektronik tanımlama verileri.
 • Tarayıcınızın veya cihazınızın kullanılabilir hale getirdiği veriler.
 • GPS verileri ve konumsal veriler gibi elektronik yer belirleme verileri.
 • Kredi veya banka kartı numaraları gibi finansal tanımlama verileri.
 • Hizmetlerimizi kullanarak arama yaptığınızda sizin tarafınızdan girilen detaylar dahil olmak üzere Hizmetlerimizle etkileşiminiz hakkındaki veriler.
 • Otel, tarih ve fiyat gibi yaptığınız konaklama rezervasyonlarına ilişkin veriler.
 • Hizmetlerimizle ilgili parolalar gibi güvenlik detayları.
 • Hizmetlerimizi kullandığınızda ve Hizmetlerimizde listelenen bir konaklama teklifinin bağlantısına tıkladığınızda, bu teklifi yapan online rezervasyon sitesi, online rezervasyon sitesinde sonradan yaptığınız herhangi bir rezervasyonla ilgili kişisel verileri bize gönderebilir.

Hizmetlerimizi kullandığınızda kişisel verilerinizi aşağıda listelenen kategorilerdeki alıcılarla paylaşabiliriz:

 • Tamamen sahip olduğumuz iştiraklerimiz.
 • Bizim için veri işleme hizmetleri sağlayan üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları (ör. barındırma ve depolama sağlayıcıları, müşteri hizmetleri sağlayıcıları, iletişim sağlayıcıları, güvenlik ve dolandırıcılık önleme sağlayıcıları, kredi kartı ve ödeme sağlayıcıları, analitik, reklamcılık ve pazarlama sağlayıcıları). Bu sağlayıcılar, sözleşme yükümlülükleri kapsamında, kişisel verilerinizi başkalarıyla paylaşamaz ve verilerinizi başka herhangi bir amaçla kullanamaz.
 • Bize bağımsız veri denetleyicileri olarak hizmetler sağlayan üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları (güvenlik ve dolandırıcılık önleme hizmetleri ve reklam ve pazarlama sağlayıcıları gibi).
 • Müşterek ürün veya hizmet sunabileceğimiz iş ortakları veya bağlı kuruluşlar. Bunlar, diğer üçüncü taraflarla birlikte Hizmetlerimiz aracılığıyla sunulan hizmetler olacaktır.
 • Oteller, havayolu şirketleri, araç kiralama şirketleri, sigorta firmaları, otel sahipleri, seyahat kılavuzları veya etkinlik sağlayıcıları gibi üçüncü taraf seyahat tedarikçileri.
 • Kolluk Kuvvetleri. Yasa dışı faaliyetleri ve devlet veya kamu güvenliğine yönelik tehditleri önlemek, tespit etmek ve kovuşturmak ve insanların yaşamlarına yönelik tehditleri önlemek.
 • Birleşme, elden çıkarma, konsolidasyon veya varlık satışı gibi kurumsal bir işlemin parçası olarak.

5. E-postayla veya iletişim formuyla iletişim

Bize e-posta veya iletişim formu üzerinden ulaştığınızda, sorularınızı yanıtlamak için bize sağladığınız verileri (e-posta adresiniz, muhtemelen adınız ve telefon numaranız) saklayacağız. İletişim formumuzu sizinle iletişime geçmeyi gerektirmeyen bilgileri talep etmek için kullanmaktayız. Bu bilgilerin paylaşımı her zaman isteğe bağlıdır. Bu bilgiler, sorgunuzun gerçekleştirilmesini sağlamakta ve isteğinizin ele alınma sürecini daha iyi hale getirmektedir. Mesajınız trivago sitesinde gerçekleştirdiğiniz önceki çeşitli eylemlere bağlantılı olabilir. Toplanan bilgiler sadece size rezervasyonunuz konusunda destek sunmak ve görüşlerinizi daha iyi anlamak için kullanılacak. Bu bilgilerin gönüllülük esasına ve izninize bağlı olarak verildiği açık olarak beyan edilmektedir (madde 6 paragraf 1a GVYK). İletişim kanalları (örneğin e-posta adresiniz veya telefon numaranız) hakkında bilgiler söz konusu olduğunda, geçerli durumlarda isteğinizi cevaplamak için sizinle bu iletişim kanalı üzerinden iletişime geçebileceğimizi onaylamış oluyorsunuz. Bu onayı istediğiniz zaman, ileriye yönelik olarak iptal edebilirsiniz.

Bu bağlamda ortaya çıkan verileri kaydedilmelerine artık ihtiyaç kalmadığında siliyoruz veya kanuni alıkoyma gerekliliği yoksa işlenmelerini kısıtlıyoruz.

6. Haber bülteni

6.1 Genel bilgi

GVKY, Madde 6(1)(a) kapsamında vermiş olduğunuz izinle, Hizmetlerimize ilişkin ve üçüncü taraflar tarafından sunulan teklifler hakkında bilgi edineceğiniz haber bültenimize abone olabilirsiniz. Haber bültenimize kayıt için “iki adımlı doğrulama yöntemi”ni kullanıyoruz. Yani, siz kayıt olduktan sonra belirttiğiniz e-posta adresine haber bülteni alma isteğinizi onaylamanızı isteyen bir e-posta göndereceğiz. Kaydınızı 24 saat içinde onaylamazsanız bilgileriniz kilitlenir ve bir ay sonra otomatik olarak silinir.

Ayrıca, kullandığınız IP adreslerini, kayıt zamanlarını ve onayını da kaydediyoruz. Bu işlem, kaydınızın doğruluğunu onaylamak ve gerektiği durumlarda kişisel verilerinizin olası kötüye kullanımı hakkında sizi bilgilendirmek amacıyla yapılmaktadır.

Haber bülteninin gönderilmesi için sadece e-posta adresiniz gerekmektedir. Ek bilgi sağlamak isteğe bağlıdır ve bu bilgiler size şahsen hitap etme amacıyla kullanılır. Onayınızdan sonra, e-posta adresinizi size haber bülteni gönderme amacıyla kaydedeceğiz. Yasal dayanak: GVKY, Makale 6(1)(a).

Haber bültenini almayla ilgili izninizi istediğiniz zaman, her haber bülteninde sağlanan ilgili bağlantıya tıklayarak veya veri koruma irtibat kişisiyle iletişim kurarak iptal edebilirsiniz.

6.2 Haber Bülteni Takibi

Haber bülteniyle etkileşimlerinizi takip ve analiz etmek için web işaretçilerini, takip piksellerini ve diğer teknolojileri kullanırız. Bu veriler, e-posta adresinize ve anonim kimliğinize tahsis edilir. Bu verileri, haber bültenini sizin için kişiselleştirmek üzere bir kullanıcı profili oluşturma amacıyla kullanırız. Kullanıcı profiliniz, haber bülteniyle etkileşimlerinize, Hizmetlerimize, üçüncü taraf sitelere ve uygulamalara dayandırılır.

Her bir e-postada sağlanan abonelikten çıkma bağlantısını kullanarak veya veri koruma irtibat kişimizle iletişim kurarak bu duruma istediğiniz zaman itirazda bulunabilirsiniz.

E-posta uygulamanızda resim görüntülemeyi varsayılan olarak devre dışı bıraktıysanız haber bülteni takibi mümkün olmamaktadır. Bu durumda, haber bülteni bütünüyle gösterilmeyecek ve bütün özellikleri kullanamayacaksınız. Resimleri manuel olarak görüntülerseniz takip meydana gelir.

7. Hizmetlere ilişkin belirli işlevler

7.1 trivago Kullanıcı Hesabı

Bir trivago kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz. trivago kullanıcı hesabı oluşturursanız hesaba kişisel, parola korumalı erişim elde edersiniz ve hesabınızda depoladığınız verileri görüntüleyip yönetebilirsiniz. trivago kullanıcı hesabı oluşturma isteğe bağlıdır ancak bazı Hizmetlerimizin işlevlerini tamamen kullanmak için gerekli olabilir.

trivago kullanıcı hesabı oluşturursanız size haber bültenimizi ve diğer doğrudan pazarlama içeriklerimizi göndeririz. İstediğiniz zaman haber bülteni aboneliğinden çıkabilirsiniz veya trivago kullanıcı hesabınızı silebilirsiniz.

trivago kullanıcı hesabınızdaki tüm verileri yönetebilir, değiştirebilir ve silebilirsiniz. Bu işleme için yasal dayanak: GVKY, Madde 6(1)(a), (b) ve (f).

7.2 Business Studio ve Hotel Manager

Business Studio veya Hotel Manager kullanıyorsanız kişisel, parola korumalı bir hesabınız olur ve bu hesapta depolanan verileri görüntüleyip yönetebilirsiniz. trivago Business Studio/Hotel Manager hesabı olan otel yöneticilerine telefon ile ulaşılabilir ve yöneticiler aracın yeni veya ek özellikleri hakkında bilgilendirilebilir. Bu işleme için yasal dayanak: GVKY, Madde 6(1)(b) ve (f).

7.3 trivago Express Booking veya Tek Tıklamayla Rezervasyon

trivago Express Booking veya tek tıklamayla rezervasyon işlevini kullandığınızda trivago kullanıcı hesabı oluşturmayı ve bize sağladığınız kişisel verileri, başka otellerde rezervasyon yaparken rezervasyon sürecini sizin için daha kolay hale getirmek üzere daha sonraki bir aşamada kullanmanızı sağlayacak şekilde depolamayı tercih edebilirsiniz. Bir otelde rezervasyon yapmaya karar verdiğinizde, rezervasyon için gerekli kişisel verilerinizi rezervasyonunuzu işleme koyabilmesi için otele göndeririz. Bu işleme için yasal dayanak: GVKY, Madde 6(1)(b). Kişisel verilerinizin AB dışında aktarımı için yasal dayanak: Madde 49(1)(b).

7.4 Dış Bağlantılar

Hizmetlerimiz sizi başka web sitelerine veya Uygulamalara yönlendirirse bu yeni açılan bağlantılar bu Gizlilik Bildirimi kapsamında çalışmaz. Kişisel bilgileri toplama, kullanma ve ifşa etme prosedürlerini anlamak için bu diğer web sitelerinde veya Uygulamalarda yayınlanan gizlilik politikalarını incelemelisiniz.

8. Sosyal eklentilerin kullanımı

Bu site, alt yapı hizmeti sunan şirketin sosyal ağa ait eklentilerini kullanmaktadır.

Bu eklentiler verileri sizden toplayarak ilgili tedarikçinin sunucusuna göndermektedir. Gizliliğinizin korunması için teknik önlemler aldık ve bu önlemler sayesinde ilgili eklenti tedarikçilerinin, verilerinizi sizin rızanız olmadan toplayamayacağını garanti ediyoruz. Eklentilere bağlı bir siteyi ziyaret ettiğinizde ilk olarak bunlar devre dışı kalacaktır. Siz ilgili simgeyi tıklayana kadar eklentiler etkin hale gelmeyecek. Simgeyi tıklayarak verilerinizin ilgili tedarikçiye iletilmesine onay vermiş olacaksınız. Eklenti kullanımı için yasal dayanak: GVKY, Madde 6(1)(a).

Eklentiler etkinleştirildikten sonra IP adresiniz gibi kişisel olarak tanınmaya neden olan bilgileri de toplar ve bunları ilgili sosyal ağa ait eklenti ağına gönderir. Etkinleştirilen sosyal eklentiler de ilgili siteyi ziyaret ettiğinizde benzersiz bir tanımlayıcıya sahip bir çerez oluşturur. Böylelikle sosyal ağa ait eklenti ağı, kullanıcı davranışınıza ilişkin profiller oluşturur. Sosyal ağa ait eklenti ağının bir üyesi olmasanız da bu gerçekleşir. Sosyal ağa ait eklenti ağının bir üyesiyseniz ve ziyaretiniz esnasında siteye giriş yaptıysanız, verileriniz ve siteye ziyaretiniz hakkındaki bilgiler sosyal ağa ait eklenti ağındaki profilinizle ilişkilendirilir. Sosyal ağa ait eklenti ağının verilerinizin ne kadarını işlediği konusunda hiçbir etkimiz bulunmamaktadır. Veri işleme oranı, niteliği ve amacı; gizliliğinizi koruma haklarınız ve ayar seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen ilgili sosyal ağ tedarikçisine ait veri koruma bildirimlerine bakın. Bunları aşağıdaki adreslerde bulabilirsiniz:

9. Facebook Connect

Size Facebook hesabınızla kayıt olma ve giriş yapma seçeneğini sunuyoruz. Facebook’la kayıt olursanız, Facebook sizden Facebook hesabınızdaki belli verileri bizimle paylaşmak için izin isteyecek. Bu bilgiler; kimliğinizin ve cinsiyetinizin doğrulanabilmesi için adınızı, soyadınızı ve e-posta adresinizi, Facebook profilinizin linkini, zaman diliminizi, doğum tarihinizi, profil fotoğrafınızı, “Beğenme” bilgilerinizi ve arkadaş listenizi içerebilir.

Bu veriler Facebook tarafından toplanacak ve bize iletilecektir. Facebook'tan aldığımız bilgileri Facebook hesabınızdaki gizlilik ayarlarından denetleyebilirsiniz.

Bu veriler hesabınızın açılması, temini ve kişiselleştirilmesi için kullanılacak. Bunun için yasal dayanak: madde 6 GVKY 1 a, b ve f.

Bize Facebook üzerinden kaydolursanız, hesabınız otomatik olarak Facebook hesabınızla ilişkilendirilecek ve sitemizdeki aktiviteleriniz, eğer mevcutsa, Facebook’ta paylaşılacak ve zaman tünelinizde ve haber akışı sayfanızda yayınlanacak.

10. Çerezlerin kullanımı

Çerezler cihazınızda sitemizin kullanıldığı süre boyunca depolanacak. Çerezler, sabit diskinizde, kullandığınız tarayıcı için ayrılmış alanda saklanan küçük metin dosyalarıdır; çerezlerin bırakıldığı bu noktadan belirli bilgiler toplanır. Sitenin daha kullanıcı dostu olmasını ve genel olarak daha hızlı çalışmasını sağlarlar. Çerezleri aynı zamanda daha sonraki ziyaretlerinizde sizi tanımak için de kullanırız.

Bu site, kapsamı ve işlevi aşağıda açıklanan, aşağıdaki çerez türlerini kullanmaktadır:

10.1 Kısa süreli çerezler

Bu çerezler, tarayıcınızı kapattığınızda otomatik olarak silinir. Buna özellikle oturum çerezleri de dâhildir. Bu çerezlerin kaydettiği “oturum kimliği” ile ortak oturuma tarayıcınızdan farklı istekler atayabilirsiniz. Bu işlem, sitemize döndüğünüzde cihazınızın tekrar tanınmasını sağlar. Oturum çerezleri siteden çıkış yaptığınızda veya tarayıcınızı kapattığınızda silinir.

10.2 Kalıcı çerezler

Bu çerezler, her çereze göre değişebilen, belirli bir süreden sonra otomatik olarak silinir. Çerezleri istediğiniz zaman tarayıcı güvenlik ayarlarından silebilirsiniz.

10.3 Flash çerezleri

Flash çerezleri tarayıcınızdan değil, Flash eklentinizden toplanır. Bununla beraber, uçbiriminizde depolanan HTML5 depolama nesnelerini kullanmaktayız. Bu nesneler gerekli verileri, kullandığınız tarayıcıdan bağımsız olarak kaydeder ve otomatik son geçerlilik tarihleri yoktur. Flash çerezlerinin işlenmesini istemiyorsanız Mozilla Firefox (https://www.eff.org/privacybadger) için “Privacy Badger” veya Google Chrome için Adobe Flash Killer Cookie gibi uygun bir eklenti kurmalısınız. Tarayıcınızı gizli moda ayarlayarak HTML5 depolama nesnelerinin kullanımını engelleyebilirsiniz. Ayrıca çerezlerinizi ve tarayıcı geçmişinizi düzenli olarak elle temizlemenizi de tavsiye ediyoruz.

10.4 Çerezleri engelleme

Tarayıcınızı ve Uygulama ayarlarınızı istediğiniz gibi yapılandırabilirsiniz ve örneğin, üçüncü şahıslarca sunulan çerezlerin veya tüm çerezlerin kullanımını reddedebilirsiniz. Bu durumda sitenin tüm özelliklerini kullanamayabileceğinizi lütfen unutmayın.

10.5 Depolama süresi

Çerezlerin depolama süreleri değişiklik gösterir ve bu sürelere tarayıcınız üzerinden erişebilirsiniz.

11. Analiz

Kullanıcıların Hizmetlerimizle olan etkileşimini (hizmetlerimizi ziyaret eden kullanıcı sayısı, en çok talep edilen bilgiler ve kullanıcıların Hizmetlerimizle etkileşim şekli gibi) analiz etmek amacıyla çeşitli hizmetler kullanırız. Topladığımız veriler, yönlendiren siteler, Hizmetlerimizde hangi alt sayfalara, ne sıklıkla erişildiği ve bir sayfanın görüntülendiği sürenin uzunluğu bilgilerini içerir. Bu bilgiler, Hizmetlerimize ilişkin kullanıcı deneyimini iyileştirmemize ve Hizmetlerimizi geliştirmemize yardımcı olur. Anonim veriler kullanılır. Bunun için yasal dayanak: GVKY, Makale 6(1)(f).

11.1 Google Analytics

Bu site, bir Google Inc. web analizi hizmeti olan Google Analytics’i kullanmaktadır. Bu kullanım Universal Analytics işletim kipini içermektedir. Bu sayede, birden fazla cihazdan takma adlı bir kullanıcı kimlik numarasına veri, oturum ve etkileşim atayabiliyor ve böylece bir kullanıcının tüm cihazlardaki aktivitelerini analiz edebiliyoruz.

Google Analytics, analiz edilecek siteyi kullanmanızı sağlayan çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi kullanmanız sonucunda, çerez tarafından oluşturulan bilgiler genellikle ABD’deki bir Google sunucusuna iletilir ve orada depolanır. Bu sitede IP anonimleştirmenin etkinleştirilmesi durumunda, Avrupa Birliği Üye Ülkeleri ve Avrupa Ekonomik Alanı Anlaşması'na tabi diğer taraflar için, IP adresi önceden gizlenecektir. Tam IP adresi ABD’deki bir Google sunucusuna yalnızca istisnai durumlarda iletilecek ve orada gizlenecektir. Tarayıcınızdan Google Analytics bağlamında iletilen IP adresi diğer Google verileriyle birleştirilmeyecektir. Google bu site operatöründeki bilgileri, site aktivitesi hakkındaki raporların bir araya getirilebilmesi ve siteye ve internete bağlı diğer hizmetlerin site operatörüne iade edilebilmesi için siteyi kullanımınızı değerlendirmek üzere kullanacaktır. Veri işlemedeki meşru menfaatimiz de bu amaçladır. Google Analytics kullanımı için yasal dayanak GVKY madde 6 paragraf 1 f. Gönderdiğimiz veriler ve bağlantılı çerezler, kullanıcı bilgileri (kullanıcı kimlik no gibi) ve tanıtıcı kimlik bilgileri, hizmetlerimizi son kullanışınızdan 14 ay sonra silinir. Depolanma süresi dolan veriler ayda bir otomatik olarak silinir. Kullanım hükümleri ve koşulları ile veri koruma hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Çerezlerin depolanmasını tarayıcı yazılımınızda bulunan ilgili ayarla engelleyebilirsiniz. Ancak bu durumda sitenin tüm özelliklerini kullanamayacabileceğinizi unutmayın. Çerez tarafından oluşturulan ve site kullanımınızla (IP adresiniz dahil) ilişkili bilgilerin Google tarafından toplanmasını ve işlenmesini bu yazılımı indirerek ve kurarak da engelleyebilirsiniz. Kapsam dışı bırakma çerezleri, gelecekte bu siteyi ziyaret ettiğinizde bilgilerinizin toplanmasını engeller. Çeşitli cihazlarda Universal Analytics toplanmasını engellemek istiyorsanız, kapsam dışı bırakma ayarını kullanımdaki tüm sistemler için yapmanız gerekir. Burayı tıklayarak çerezi devre dışı bırakma işlemini ayarlayın: Google Analytics’i Devre Dışı Bırak.

11.2 Hotjar

Hotjar Ltd teknolojilerini kullanan bu hizmette veriler optimizasyon amacıyla toplanmakta ve depolanmaktadır. Bu veriler, takma isim altında kullanım profilleri oluşturmak için kullanılabilir. Bu amaçla çerezler kullanılabilir. Hotjar teknolojileriyle toplanan veriler, bu site ziyaretçilerini kişisel olarak tanıma amacıyla kullanılmaz ve takma isim sahibi hakkındaki kişisel olarak tanınmaya neden olan bilgilerle, söz konusu kişinin izni olmadan birleştirilmeyecektir. Buraya tıklayarak Hotjar'ı kapsam dışı bırakabilirsiniz.

11.3 Görüşler

Hizmetlerimizi sürekli olarak geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bu amaçla, kullanıcı anketleri için Usabilla B.V., Amsterdam, Hollanda çıkışlı "Usabilla" ürününü kullanıyoruz. Bu hizmet programı, belirli kullanıcı bilgilerini iletmek ve işlemek için Usabilla sunucusuyla doğrudan bağlantı kuran bir çerez kullanmaktadır. Bilgilerinizi sadece anonim formatta işliyoruz. Daha fazla bilgi için Usabilla Gizlilik Politikasına https://usabilla.com/privacy/ üzerinden ulaşabilirsiniz.

12. Reklam

Bizimle birlikte reklam ortaklarımız, kişisel verilerinizi ürünlerimiz ve üçüncü tarafların ürünleri konusunda, Hizmetlerimiz, sosyal medya hizmetleri ve üçüncü taraf siteler aracılığıyla kişisel ve kişisel olmayan reklamlar verme amacıyla kullanır. Bunu yapmak için çerezlerden, diğer teknolojilerden ve online reklam değişimlerinden ve reklam ağlarından faydalanırız. Reklam ve pazarlama çerezlerinin kullanımına izin verdiğinizde etkileşimlerinize ilişkin ayrıntıları Hizmetlerimiz aracılığıyla reklam ortaklarımızla paylaşırız. Böylelikle ortaklarımız bu detayları kişisel reklam verme amacıyla kullanır. Reklam ve pazarlama çerezlerinin kullanımına izin vermiyor olsanız da Hizmetlerimizi kullandığınızda üçüncü taraf reklamlarını görebilirsiniz. Ancak bu reklamlar kişisel olmaz.

Reklam ortaklarımızdan bazıları, verilerinizin reklam amaçlı kullanılmasını istemediğinizde bu özelliği kapsam dışı bırakabileceğiniz kapsam dışı bırakma seçenekleri (aşağıda detaylı açıklanmıştır) sunar. Şu bağlantıları kullanarak da bazı reklamları kapsam dışı bırakabilirsiniz:

Alternatif olarak, çerezlerin tarayıcınızda ve Uygulama ayarlarında etkin olmasını önleyebilirsiniz veya pazarlama ve reklam çerezlerinin kullanımına izin vermeyebilirsiniz.

Şu reklam ortaklarıyla çalışıyoruz (bağlantılar ortaklarımız, ortaklarımızın gizlilik politikaları ve bu ortakları kapsam dışı bırakma çözümleriyle ilgili daha fazla bilgi edinmenizi sağlayacaktır): Adara, AppNexus, Criteo, Google Ad Manager , Google DoubleClick, Intent Media, OpenX, RTB House, Sojern, TradeTracker.

12.1 Google AdWords ve Dönüşüm İzleme

İlgi alanlarına ve konuma göre kişisel online reklamlar sunma amacıyla Google AdWords görüntülü reklamları yerleştirir ve Google rezervasyon dönüşümü izleme özelliğini kullanırız.

Reklamlar Google reklam ağı sitelerindeki arama istekleri temel alınarak gösterilmektedir.

Bir kullanıcı bir reklamı tıkladığında Google, kullanıcının cihazına bir çerez yerleştirir. Kullanılan çerez teknolojisiyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için lütfen Google’ın site istatistikleri ve veri gizliliği politikalarındaki açıklamalarına göz atın.

Bu teknolojinin kullanımıyla Google ve müşterileri olarak biz, bir kullanıcının bir reklamı tıkladığı ve sitelerimize yönlendirildiği bilgisine ulaşmaktayız. Bu yolla elde edilen bilgiler yalnızca reklam optimizasyonuyla ilgili istatistiksel analizler için kullanılmaktadır. Bir ziyaretçiyi kişisel olarak tanımamızı sağlayacak herhangi bir bilgi almamaktayız. Google tarafından bize sağlanan istatistikler, reklamlarımızdan birini tıklamış kullanıcıların toplam sayısını ve uygulanabildiği yerde, bu kullanıcıların sitemizde dönüşüm etiketi olan bir sayfaya yönlendirilip yönlendirilmediği bilgilerini içerir. Bu istatistikler, tıklama alan reklamlarımıza hangi arama terimlerinin daha sık götürdüğünü ve hangi reklamların bize iletişim formu üzerinden ulaşan kullanıcıya götürdüğünü takip etmemizi sağlamaktadır.

Bunu istemezseniz, bu teknoloji için gerekli çerezlerin depolanmasını (örneğin tarayıcınızdaki veya Uygulamanızdaki ayarları kullanarak) engelleyebilirsiniz. Bunu tercih ettiğiniz takdirde ziyaretiniz kullanıcı istatistiklerine eklenmeyecektir.

Ayrıca, Reklam ayarları üzerinden Google reklam türlerini seçebilir veya Google’daki ilgi alanına dayalı reklamları devre dışı bırakabilirsiniz. Alternatif olarak, Network Advertising Initiative’in kapsam dışı bırakma aracını kullanarak üçüncü taraflara ait çerezlerin kullanımını devre dışı bırakabilirsiniz.

12.2 Google Dinamik Yeniden Pazarlama

Sitemizde Google AdWords’ün dinamik yeniden pazarlama fonksiyonunu kullanıyoruz. Bu teknoloji, siz sitemizi ziyaret ettikten sonra hedef kitleye yönelik otomatik olarak oluşturulan reklamları yerleştirmemizi sağlıyor. Reklamlar, sitemizi son ziyaretinizde tıkladığınız ürün ve hizmetlere yöneltilir.

Google ilgi alanına dayalı reklamları oluşturmak için çerezleri kullanır. Bu süreç esnasında, Google genellikle internet isteğiniz, IP adresiniz, tarayıcı türünüz, tarayıcı diliniz ve isteği ilettiğiniz tarih ve saat gibi bilgileri depolar. Bu bilgiler yalnızca internet tarayıcısını belli bir cihazla eşleştirme amacıyla kullanılır. Kişilerin kimliğinin belirlenmesinde kullanılamaz.

Google’dan kullanıcıya dayalı reklam almak istemiyorsanız, reklam yerleştirmeyi Google’ın reklam ayarlarını kullanarak devreden çıkarabilirsiniz.

Google’ın çerezlerini nasıl kullandığı hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen Google’ın gizlilik beyanına bakın.

12.3 Facebook ailesi Özel Hedef Kitleleri

Facebook ve Instagram için Facebook Özel Hedef Kitleleri (Facebook Inc.1601 S. California Avenue, Palo Alto, CA, 94304) ürünü de kullanıcıya dayalı online reklamcılığın bir parçası olarak kullanılmaktadır. Kullanım verilerinizden çift yönlü olmayan ve kişisel olmayan bir sağlama toplamı (sağlama değeri) üretilmekte ve analiz ve pazarlama amaçlarıyla Facebook’a gönderilebilmektedir. Bu süreçte bir Facebook çerezi bırakılmaktadır. Bu sayede, sitedeki aktiviteleriniz (internette dolaşma davranışı, ziyaret edilen alt sayfalar vb.) hakkında bilgi toplanır. IP adresiniz depolanır ve coğrafi kiplenim için kullanılır.

Veri toplama, işleme ve kullanımının amacı ve boyutunun yanı sıra gizlilik ayarları hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen Facebook ve Instagram gizlilik politikasına bakın.

13. Veri iletimi

AB/AEA dışında veri işleyen hizmet sağlayıcıları kullandığımızda, kişisel verilerinizin AB dışında aktarılması ve işlenmesi amacıyla, AB tarafından benimsenmiş standart veri koruma kanunları veya AB yeterlilik kararı gibi uygun tedbirlerden yararlanırız.

14. Veri güvenliği

Verilerinizi kazara veya kasıtlı olarak kötüye kullanılma, kaybolma, yok edilme veya yetkisi olmayan kişilerin eline geçme tehlikelerine karşı korumak için yoğun teknik ve işlevsel güvenlik önlemleri aldık. Güvenlik önlemlerimizi teknolojik gelişmelere uygun olarak güncellemek için düzenli olarak incelemekteyiz.

15. Veri Depolama

Kişisel verilerinizi Hizmetlerimizi kullanmanız, Hizmetlerimizi size sunmak ve yasalara uymak için gerekli olduğu sürece saklarız. Verilerinizi daha uzun süre boyunca analitik istatistiksel amaçlar için kullanmayı düşünürsek anonim ve/veya bütünleştirilmiş hale getiririz.

16. Do-Not-Track Sinyalleri ve Benzer Mekanizmalar

Bu sinyallerle ilgili yürürlükte bir standart bulunmadığı için bu sinyallere göre hareket etmemekteyiz.

Son güncelleme: Eylül 2020